تبلیغات
تار نمای رسمی ***حسن یعقوبـــی الموتـــی *** وکیل پایه یک دادگستری - لزوم تبعیت دادگاه حقوقی از آرای اصداری کیفری

لزوم تبعیت دادگاه حقوقی از آرای اصداری کیفری

تاریخ:15 خرداد 94-23:15

با سلام می خواستم بپرسم که اینجانب از شخصی شکایت خیانت در امانت نمودم که طرف مقابل محکوم شد به خیانت در امانت درحق اینجانب در خصوص وجوهی که مال اینجانب بود و ایشان تصاحب کرده بود حال اینجانب طی دادخواستی حقوقی به استناد رای کیفری قطعی تقاضای مطالبه وجه موضوع خیانت در امانت را نموده ام و طرف مقابل اینجانب دوباره در اینجا همان حرفهایی را می زند که در دادگاه کیفری زده بود و مورد قبول واقع نشده بود، حال دادگاه پرونده کیفری را جهت مطالعه از شعبه کیفری مطالبه نموده است سوال من این است که : 1- ایا دادگاه می تواند به دلایلی که طرف من قبلا یکبار مطرح نموده و دادگاه کیفری قبول نکرده دوباره رسیدگی کند؟ یا اعتبار امر مختومه دارد؟ 2- ایا دادگاه های حقوقی باید از رای کیفری تبعیت کنند یا نه؟ و ایا رای کیفری تاثیر مستقیم در صدور رای حقوقی در خصوص موضوعی واحد دارد یا نه؟ 3- اگر نظریه مشورتی یا رای وحدت رویه ای در خصوص تاثیر رای کیفری در رای حقوقی موجود می باشد ممنون می شوم به ان نیز اشاره بفرمایید.

 جواب:با سلام محکومیت کیفری قطعی خوانده دعوای حقوقی در رابطه با همان موضوع یک دلیل برای اثبات ادعای خواهان تلقی و محسوب می گردد و آنچه که درقانون راجع به تبعیت دادگاه حقوقی از رأی کیفری آمدهصرفا مربوط به جعلیت سند می باشد.(ماده 227 ق.ا.د.م) لذا در مورد خیانت در امانت هر چند اصل محکومیت کیفری برای دادگاه حقوق لازم الاتباع می باشد، النهایه ممکن است خوانده دفاعی نموده و دلیلی بیاورد که مثلاً وجوه مورد امانت به میزانی که در رأی کیفری بوده نیست و یا اینکه مقداری از آن را پرداخت نموده در اینصورت دادگاه حقوق می تواند رسیدگی و براساس آن حکم صادر نماید.



داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.