تبلیغات
تار نمای رسمی ***حسن یعقوبـــی الموتـــی *** وکیل پایه یک دادگستری - مراحل معاینات نزاع و حوادث رانندگی در پزشكی قانونی

مراحل معاینات نزاع و حوادث رانندگی در پزشكی قانونی

تاریخ:5 تیر 94-23:18

پزشکی قانونی

 

 

 

 

 مراحل معاینات نزاع و حوادث رانندگی در پزشكی قانونی

در ادامه مطلب...

به گزارش خبرگزاری مهر، پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: با توجه به افزایش میزان خشونت در جامعه و كاهش آستانه تحمل مردم متأسفانه شاهد آن هستیم كه گاه كوچك‌ترین مجادله لفظی میان افراد به درگیری و زد و خورد بین طرفین می انجامد، به همین دلیل پزشكی قانونی روزانه با حجم زیادی از مراجعینی مواجه است كه به دلیل نزاع‌های خانوادگی و یا خیابانی به پزشكی قانونی مراجعه كرده‌اند. این آمار طی سال گذشته در كل كشور  ۵۸۹ هزار و ۶۰۲ نفر (۴۰۷ هزار و ۹۱۹ مرد و ۱۸۱ هزار و ۶۸۳ مرد) بوده است.

آمار مصدومان حوادث رانندگی نیز كه برخلاف تلفات رانندگی با كاهش قابل توجهی مواجه نبوده و در مواردی حتی شاهد افزایش این آمار نیز بوده‌ایم، درصد قابل توجهی از آمار معاینات بالینی سازمان را در بر می گیرد. در سال گذشته  ۳۰۴ هزار و ۴۸۵  مصدوم حوادث رانندگی به مراكز پزشكی قانونی كشور مراجعه كردند كه از این تعداد  ۲۱۸ هزار و ۱۶۵ نفر مرد و ۸۶ هزار و ۳۲۰ نفر زن بودند.

در  این مطلب، نحوه معاینه بالینی مراجعین به ویژه در موارد نزاع و مصدومیت حوادث رانندگی، مدارك مورد نیاز، تعرفه‌ها، نحوه ارجاع، مدت زمان مورد نیاز تا پاسخدهی و ... به طور كامل توضیح داده شده است كه مطالعه آن خوانندگان را با روند پذیرش و معاینات بالینی نزاع و تصادفات آشنا خواهد كرد.

لزوم ارائه  نامه از مراجع قضایی و  ضابطین قضایی مانند نیروی انتظامی

اولین اقدام برای معاینات بالینی در موضوع نزاع یا حوادث رانندگی گرفتن نامه از مراجع قضایی و انتظامی و سپس مراجعه به یكی از ادارات پزشكی قانونی است. پزشكی قانونی تقاضای افراد را تنها با ارائه نامه مراجع و ضابطین قضایی پاسخ می دهد بنابراین ارائه این نامه برای دریافت خدمات ضروری است. ‌نامه دریافتی از مراجع و ضابطین قضایی باید دارای تاریخ، شماره ثبت و نیز ممهور به مهر مرجع ارسال درخواست باشد. درج مشخصات كامل هویتی فرد مورد معاینه نیز در معرفی‌نامه ضروری است.

كنترل نامه، اخذ تعرفه و مدارك

پس از دریافت معرفی نامه فرد برای انجام معاینه و تعیین خسارات وارد شده، به پزشكی قانونی مراجعه می كند. در ابتدای ورود معرفی نامه و مدارك مراجعه كننده به طور دقیق توسط همكاران بخش پذیرش بررسی و مراحل اولیه تشكیل پرونده انجام می شود. (گفتنی است با توجه به مرجع قضایی صادركننده معرفی نامه، فرد متقاضی دریافت خدمت باید به یكی از مراكز پزشكی قانونی كه به طور معمول باید در نامه مرجع قضایی مشخص شده‌باشد، مراجعه كند.)

مدارك مورد نیاز و تعرفه پرداختی

مدارك مورد نیاز برای معاینات نزاع و حوادث رانندگی كارت ملی فرد معاینه شونده، ارائه فیش پرداخت تعرفه مورد نیاز، هر گونه پرونده پزشكی و گرافی های مرتبط و نامه مراجع و ضابطین قضایی است. هزینه خدمات ارائه شده در معاینات نزاع و تصادفات نیز طبق تعرفه تصویب شده توسط قوه قضاییه كه در سایت سازمان بخش راهنمای مراجعین قابل دسترس است، دریافت خواهد شد.

تشكیل پرونده برای مراجعه كننده (معاینه شونده)

پس از تكمیل مدارك و تهیه تصویر از فرد معاینه شونده توسط همكاران بخش پذیرش، پرونده وی تشكیل و برای معاینه و بررسی در اختیار پزشك قرار می‌گیرد.

معاینه مراجعه كننده توسط پزشك معاین

پزشك بعد از بررسی اولیه پرونده بر اساس نوبت دهی واحد پذیرش مراجعه كننده را برای انجام معاینه و بررسی دقیق‌تر عارضه به اتاق معاینات فرا می خواند. در این مرحله پزشك با توجه به نوع عارضه ایجاد شده و مدارك و مستندات پزشكی موجود در پرونده اعلام نظر می كند. در این مرحله ممكن است پزشك برای اعلام نظر نهایی به مدارك تكمیلی نیاز داشته باشد كه در این صورت مصدوم  برای انجام بررسی‌های تكمیلی (درخواست مشاوره، درخواست پرونده بالینی و ...) و صدور گواهی در صورت لزوم به مراكز درمانی ارجاع می شود. پس از ارائه مدراك درخواست شده، پزشك نسبت به بررسی و صدور گواهی اقدام می كند. (در صورتی كه مدارك تكمیلی نیاز نباشد پزشك بر اساس آنچه در اختیار دارد نظر نهایی خود را در قالب گواهی صادر می كند.)

در چه مواردی معاینه مجدد نیاز است

گاه در اولین مرحله از معاینه مراجعین نزاع یا مصدومان حوادث رانندگی نوع صدمه و آسیب وارد شده به گونه‌ای است كه اظهار نظر قطعی در همان مرحله اول مراجعه مقدور نیست و نیاز به معاینه مجدد فرد مصدوم بعد از یك دوره زمانی مشخص ضروری و اجتناب ناپذیر است. بنابراین در این موارد پزشك بعد از یك دوره زمانی مشخص برای فرد مصدوم معاینه مجدد تعیین می كند.

فرد در زمان تعیین شده برای معاینه مجدد به طور مستقیم و بدون احتیاج به دریافت مجدد نامه از مراجع یا ضابطین قضایی به پزشكی قانونی مراجعه و تعرفه مورد نظر را پرداخت می‌كند. سپس پزشك در صورت قطعی شدن مستندات نظر نهایی خود را صادر خواهد كرد. تعداد دفعات معاینه مجدد فرد مصدوم، بسته به نوع صدمات وارده، نحوه التیام و سیر بهبودی آن متفاوت است.

مدت زمان بررسی و اعلام نظر در پرونده های نزاع و تصادف

مدت زمان بررسی پرونده های نزاع و تصادف بسته به حجم مراجعین در مركز، نوع معاینه فرد و نیاز به تكمیل پرونده متفاوت است. میانگین كشور نشان می دهد كه این زمان ممكن است از ۳۰ دقیقه تا سه ساعت به طول بیانجامد.

مراجعین نزاع و تصادف به خاطر داشته باشند:   

۱ - ظاهر خون آلود تأثیری در صدور نظریه كارشناسی توسط پزشكی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه كارشناسی در خصوص جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است. لذا معاینه دقیق ‌تر ضایعات نیازمند تمیز بودن موضع و بررسی دقیق آن توسط كارشناسان پزشكی قانونی است.

۲- همچنین باید افزود که دیگر چیزی به نام طول درمان در پزشكی قانونی تعیین نمی‌شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.

۳- برای صدور نظریه كارشناسی در خصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشكی قانونی ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی و یا كلانتری الزامی است.

۴- در مواردی برای بررسی دقیق تر جراحات و یا عوارض صدمات نیازمند اخذ مشاوره و یا تصویربرداری و یا سایر اقدامات پاراكلینیك هستیم. این امر برای حفظ حقوق مراجعین و اظهار نظر دقیق در خصوص صدمات است، لذا صبر و شكیبایی بیشتر مراجعین را می طلبد.

۵- در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدید كننده، فرد می تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشكی قانونی مراجعه كنند. سوابق اقدامات انجام شده از سوی پزشكی قانونی از مرجع درمان كننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.

۶- صدمات ایجاد شده در نزاع (شامل آثار ضرب و جرح) یا مشمول دیه است یا ارش. در دیه "كه مقدار مالِ معینی است و در شرع مقدس به سبب جنایات غیرعمدی بر نَفس، عضو یا منفعت یا جنایات عمدی در مواردی كه به هر جهت قصاص ندارد، مقرر شده‌ است. اَرش نیز "دیه غیر مقدر است و میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و كیفیت جنایت و تآثیر آن بر سلامت مجنی علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر كارشناس میزان آن را تعیین می كند." لذا در مواردی كه برای صدمه وارده دیه مقدر وجود نداشته باشد كارشناس پزشكی قانونی بر اساس نوع جراحت و كیفیت آن و تأثیر بر سلامت مُجنی علیه و ایجاد یا عدم ایجاد نقص عضوی و تأثیر در كارایی عضو یا اندام اقدام به تعیین ارش می كنند كه میزان ارش نسبت به دیه كامل انسان تعیین می شود.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.